Moje wspomnienia z 4 Zjazdu Latarników Polski Cyfrowej w Lublinie

W dniach 14-15 września uczestniczyłam w 4 Zjeździe Latarników Polski Cyfrowej w Lublinie.     
     https://www.facebook.com/events/1639464276296525/          
Dla mnie każdy Zjazd, w którym uczestniczyłam był niezapomnianym wydarzeniem. Tak dużo się wtedy dzieje. Możemy się spotkać My Latarnicy Polski Cyfrowej Równych Szans z całej Polski.

Tym razem spotkaliśmy się w Lubelskim Parku Naukowo-Technologiczny. Tu  zdobywaliśmy wiedzę, nowe umiejętności oraz szukaliśmy kreatywnych pomysłów na realizację swoich latarniczych marzeń.




Z moja koleżanką Latarniczką Anetą Nowakowską staramy się przyjeżdżać dzień wcześniej, żeby zwiedzić miasto w którym odbywa się Zjazd. A oto kilka zdjęć:




I tak nastał pierwszy dzień Zjazdu.
Po uroczystościach wprowadzających na Latarników czekała prawdziwa niespodzianka – wręczenie pierwszych nagród dla Latarników Roku, zarówno w skali województw jak i ogólnopolskiej. Nagrodzeni zostali ci Latarnicy, którzy od stycznia w cyfrowy świat wprowadzili największą liczbę osób, zorganizowali najwięcej spotkań edukacyjnych oraz byli najbardziej aktywni w działaniach PCRS.
 

Artur Walasek, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego oraz dr Przemysław Litwiniuk, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego wręczali dyplomy oraz nagrody tym Latarnikom, którzy obecni byli w Lublinie: Małgorzacie Bednarek (woj. dolnośląskie), Tomaszowi Łysakowskiemu (woj. kujawsko-pomorskie), Barbarze Kolbus (woj. lubelskie), Celinie Maciejewskiej (woj. łódzkie), Izabeli Ferenc (woj. małopolskie), Marcinowi Blicharskiemu (woj. mazowieckie), Henrykowi Zalewskiemu (woj. podlaskie), Wioletcie Piwowarskiej (woj. świętokrzyskie) i Dariuszowi Walczakowi (woj. wielkopolskie). Zgromadzeni w Auli Dobrych Myśli poznali także nazwiska nieobecnych Latarników Roku w województwach: lubuskim - Jan Andrukiewicz, opolskim - Iwona Niedojadło, podkarpackim - Lucyna Siekierzyńska, pomorskim - Beata Mormol, śląskim - Arkadiusz Wawreczko, warmińsko-mazurskim - Beata Kurządkowska oraz zachodniopomorskim - Piotr Kryszczyński. 

Zwieńczeniem tej części zjazdu było ogłoszenie wyróżnienia Latarnika Roku 2015, którym został Robert Jurek z Niedrzwicy Dużej w woj. lubelskim. 


Serdeczne gratulacje dla wyróżnionych Latarników!!!
(Na twarzach wyróżnionych Latarników widzieliśmy wielkie zaskoczenie, gdyż nie spodziewali się nagrody).


A teraz moje wspomnienia:

W bloku warsztatowym część Latarników - łącznie ze mną - poznawała sposoby na najlepsze zaprezentowanie siebie za pomocą narzędzi cyfrowych. Warsztaty Autoprezentacja: jak nas widzą, tak nas piszą - poprowadzone przez Marka Guzowskiego, pozwoliły Latarnikom zapoznać się z podstawą udanego budowania wizerunku zarówno w kontaktach twarzą w twarz jak i wirtualnie. To, co i w jakiej jakości publikujemy w sieci tworzy bowiem nasz obraz w oczach potencjalnych odbiorców, np. samorządu lokalnego, mediów czy uczestników latarniczych zajęć. Nie zabrakło także wskazówek jak dobrze zaplanować oraz nakręcić krótki film, który mógłby służyć jako latarnicza wizytówka. Efekty pracy uczestników warsztatów opublikowane zostały na stronie Zjazdu na Facebooku.  
Tam też można znaleźć mój film.






Muszę przyznać, że miałyśmy wspaniałą zabawę przy tworzeniu takiej autoprezentacji. Razem z Anetą Nowakowską i Anną Niemierką tworzyłyśmy swoje filmy.

Latarnicy intensywną pracę tego dnia zakończyli blokiem „100 pytań do czapy”, podczas którego liderzy PCRS – Krzysztof Głomb i Artur Krawczyk – odpowiadali na pytania dotyczące ruchu latarników Polski Cyfrowej.

A potem Latarniczy integral. Jakże wspaniały. I tu ukłony dla organizatorów! 






Drugi dzień Zjazdu po śniadaniu rozpoczęliśmy od krótkiego rozruchu pod okiem Marka Guzowskiego i jego świetnie wykonanej makareny. Rozruch idealny!!!

Następnie uczestnicy wydarzenia mieli możliwość przyrównania z uskrzydlającymi wizjami przyszłości - tej, która powoli zaczyna wkraczać w naszą rzeczywistość.

W następnej odsłonie warsztatów nie mogło zabraknąć Narzędziowni Latarnika, w których i ja uczestniczyłam – inspirujących warsztatów prowadzonych przez Marcina Mechlę i Grzegorza Foltaka z SMWI, podczas których uczestnicy poznawali najnowsze techniczne nowiki i sposoby na uatrakcyjnienie zajęć latarniczych. Latarnicy przetestowali m.in. Plickers, czyli proste narzędzie do tworzenia testów czy Office Online – pakiet bezpłatnych programów do tworzenia najbardziej podstawowych dokumentów.


 Ostatnia odsłona warsztatów w całości poświęcona była przyszłości – to właśnie wtedy Latarnicy mieli szansę dowiedzieć się w jaki sposób będą mogli kontynuować swoją działalność. W trakcie warsztatów Latarnicy pod okiem Łukasza Srokowskiego tworzyli autorskie pomysły na działania edukacyjne, które mogliby realizować w swoich regionach. 
Na zdjęciach grupa warszawska.





4 Zjazd Latarników Polski Cyfrowej zakończył się podsumowaniem dwóch inspirujących dla nas Latarników dni pracy oraz wspólnym zdjęciem uczestników, prowadzących warsztaty oraz prelegentów - tzw. zdjęciem strażackim. 



My Latarnicy z nową wiedzą, większymi umiejętnościami oraz pełni pomysłów opuściliśmy Lublin, aby powrócić do naszej  latarniczej codzienności – PEŁNI MOCY NA PRZYSZŁOŚĆ!!!

Jak podsumował Krzysztof Głomb: CIĄG DALSZY NASTĄPI!!!

A my możemy mieć tylko nadzieję, że za rok będzie 5 Zjazd Latarników Polski Cyfrowej.

Zdjęcia wykorzystane do zobrazowania wydarzenia pobrane ze stron 4 Zjazdu i ewentualnie Latarników Polski Cyfrowej:

Komentarze