I czas na podsumowanie zajęć komputerowych w IV kwartału 2016 r.




Podsumowując IV kwartał zajęć komputerowych, które prowadzę ja w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, w Wypożyczalni dla Dorosłych
i Młodzieży nr 29 przy ul. Rembielińskiej 6a
, pragnę przypomnieć, że są to zajęcia,
w których mogą uczestniczyć osoby wykluczone cyfrowo i seniorzy w ramach programów Polska Cyfrowa Równych Szans i Cyfrowy Punkt Wsparcia Seniora.
   Zapraszam osoby zainteresowane na bezpłatne, indywidualne porady dotyczące obsługi komputera, Internetu, smartfonu, tabletu, aparatu i innych urządzeń cyfrowych do biblioteki.
    Problematyka prowadzonych zajęć była różna i oparta na umiejętnościach komputerowych osób biorących udział w zajęciach - od początkujących do zaawansowanych. Warsztaty były prowadzone na komputerach bibliotecznych oraz na laptopach, tabletach i smartfonach uczestników zajęć.
   Początek to podstawy włączenia komputera (i różnic związanych z wyłączeniem), obsługi przeglądarki i wyszukiwarkę internetowej. Starałam się na swoich zajęciach przekazywać wiedzę także ze sposobów wyszukiwania napisanego hasła dzięki narzędziom wyszukiwania, czyli Wyszukiwarka, Mapy, Grafika, Filmy itd. Wiele czasu na zajęciach poświęciliśmy na nawigację po stronie internetowej omawianą najczęściej na podstawie stron szkół lub tematów wybranych przez uczestników np. kuchnia, wycieczki, rękodzieło i portale informacyjne. Aby łatwiej było korzystać z często odwiedzanych stron uczyliśmy jak dodawać te strony do zakładek.
   Bardzo ważnym aspektem była jak najbardziej instalacja, aktualizacja programów antywirusowych i skanowanie komputerów.
   W celu internetowej komunikacji poznawaliśmy Skype'a -  poprzez rejestrację
i tworzenie konta, szukanie znajomych, dodanie ich kontaktów jak i potwierdzanie zaproszeń, 
a następnie zabawa w wysyłanie wiadomości z użyciem załączników i emotikonów. A nawet łączyliśmy się w trakcie zajęć i przeprowadzaliśmy testowe rozmowy i to nie tylko
z prowadzącymi zajęcia ale i z osobami znajomymi uczestników. W ramach nauki wykorzystywaliśmy też nasz sprzęt prywatny, żeby łatwiej zobrazować naukę Skype’a.
   Zgłębiając zasady funkcjonowania Map Google uczestniczy uczyli się trafić w dane miejsce na Ziemi. Przy okazji wspominając znane sobie miejsca i poznając je na podstawie zdjęć Street View, szkolili się jak do nich dojechać poprzez wyznaczanie trasy i wyszukiwanie połączeń komunikacyjnych i rozkładów jazdy autobusów i pociągów.
   Istotną częścią zajęć była nauka wysyłania wiadomości na smartfonach i na Skype. Tematyka wysyłania i odbierania e-maili dotyczyła różnych zagadnień z życia codziennego. Uczyliśmy się pobierać zdjęcia i wysyłać je jako załączniki do tych wiadomości.
   Treścią warsztatów dotyczących konta bankowego była nauka bezpiecznego korzystania
z takiej formy płatności rachunków.
   Ciekawym zagadnieniem dla uczestników warsztatów okazała się kwestia podłączenia do sieci Wi-Fi z wpisaniem zaszyfrowanego hasła, które udostępniane jest użytkownikom
w trakcie zajęć w bibliotece.
    W czasie zajęć pokazywałam jak zamawiać i rezerwować książki on-line w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Targówek, oczywiście posiadając kartę biblioteczną.
   Na wielu zajęciach przewijał się temat przegrywania zdjęć z aparatu fotograficznego do laptopa, a potem na pendrive'a lub płytę CD z użyciem darmowych programów do tego przeznaczonych takich jak Ashampoo czy Nero.  
   Podczas poznawania działania płyt CD z muzyką przerabialiśmy zagadnienia dotyczące autoodtwarzania i przeglądania zawartości płyty CD oraz tematyki tworzenia Biblioteki Windows Media Player.
   Nie zabrakło także nauki pisania w dokumentach do tego przeznaczonych. I to nie tylko w celu poznawania programu, ale i po to by poznawać klawiaturę i jej funkcje ale i doskonalić szybkość pisma.
   Wielką zabawę mieliśmy z uczestnikami w dalszym tworzeniu drzewa genealogicznego zapoczątkowanego na warsztatach prowadzonych w mojej bibliotece w poprzednim kwartale.
   Zajęcia cieszyły się wielką popularnością. Co mnie ogromnie cieszy, że jestem w jakiś sposób pomocna.
   Statystyka zajęć przedstawiała się następująco: w czasie tego kwartału z zajęć skorzystało
43 uczestników w trakcie 34 zajęć i 38 godzin ich trwania.
   Jako, że to ostatni kwartał roku to w całym roku kalendarzowym 2016 tak przedstawiało się liczbowe uczestnictwo w warsztatach przeze mnie prowadzonych: 142 uczestników, biorących udział w 115 zajęciach z przełożeniem na 144,5 godzin trwania kursów i punktu pomocy cyfrowej.
Serdecznie zapraszam na zajęcia w godzinach pracy biblioteki w przedziale od 1200-1500.
Zapisać można się osobiście lub telefonicznie  pod numer telefonu placówki: 22 675-11-45.




























































Komentarze