Muzeum Brnenska - Knihovna Benediktinskeho Opatstvi Rajhrad - Bibliotekarska Wycieczka na Morawy dzień drugi


Drugiego dnia wycieczki zwiedzaliśmy Muzeum w Brnie - Biblioteka Opactwa Benedyktynów w Rajhradzie.

Na terenie klasztoru benedyktynów w Rajhradzie znajduje się Muzeum Literatury na Morawach, oddział Muzeum w Brnie. Oprócz zwiedzania cennego barokowego terenu, odwiedzającym oferowane są wystawy i wystawy krótkoterminowe czerpiące z bogatych morawskich tradycji literackich. Można tu spotkać odnowione słowiańskie stare cerkwie i średniowieczne rękopisy benedyktyńskiej biblioteki klasztornej. 
Klasztor został udostępniony w 2005 r. Ze środków regionu południowomorawskiego, funduszy norweskich i RPO na południowy wschód. 
Zaletą tego zabytku jest łatwe połączenie komunikacyjne z Brna. GPS: 49⁰5´22 „N, 16⁰36´58”

Ekspozycje stałe w Muzeum

Literatura staro-cerkiewno-słowiańska i morawska z IX - XVIII wieku
Forma graficzna i dźwiękowa słowiańskiego staro-cerkiewnego. Najstarsze morawskie grafiki związane z Jednością Braci. Teksty naukowe i prawne okresu humanistycznego. Widok bezpiecznego pokoju ze średniowiecznymi rękopisami.

Morawska literatura XIX - XX wiekuNajistotniejsi inicjatorzy życia kulturalnego społeczeństwa na Morawach w XIX wieku. Morawscy niemieccy autorzy. Literatura i dialekt. Pisarze katoliccy XX wieku.

Średniowieczne skryptorium i historia klasztoru Rajhrad
Filmowe przedstawienie stworzenia pergaminowej książki osadzonej w średniowiecznym skryptorium. Wizualizacja zabudowy budynku klasztoru. Barokowa rekonstrukcja i rysunki JB Santiniego Aichla.

Historyczna biblioteka benedyktyńska
Najstarsza biblioteka klasztorna na Morawach zawierająca 65 000 tomów. Barokowa sala biblioteczna z dekoracją fresku autorstwa JJ Etgensa. Mechaniczna kula ziemska i szesnastocyfrowy zegar.

Warsztat poety Josefa SuchegoKatolickiego poety Josefa Suchego (1923–2003). Autentyczna rekonstrukcja prac autora z biblioteką i przedmiotami osobistymi. Doktor Pożyczki Długoterminowej. Ivana Srbková, córka Josef Suchý.














Komentarze