Chroniony region krajobrazowy Morawski Kras

Dzień trzeci zaczęłyśmy od wycieczki do chronionego regionu krajobrazowego Morawskiego Krasu. Trzeba było ubrać się ciepło, gdyż w planie mieliśmy zwiedzanie jaskiń. 

Morawski Kras należy do najwspanialszego regionu krasowego w środkowej Europie. Na całym terenie znajduje się więcej niż 1100 jaskiń, z których cztery udostępnione są dla zwiedzających. Są to: jaskinie Punkevní - z możliwością spływu łodziami podziemną rzeczką Punkvią połączoną ze zwiedzaniem dna przepaści Macocha, jaskinia Kateřinská, która słynie z unikatowych stalagmitów w kształcie słupa, jaskinia Balcarka z bogatą i kolorową naciekową dekoracją oraz Sloupsko-šošůvskie jaskinie, tworzone przez potężne korytarze i podziemne przepaści.

Przepiękne widoki i ekstremalne płynięcie łodziami w podziemnym korytarzu. To było coś. Nie do opisania wrażenia.

Niepowtarzalne przeżycie przynosi spojrzenie w głębiny przepaści Macocha z Górnego lub Dolnego mostku. Wielką ciekawostką środkowej części Morawskiego Krasu jest przepływ Rudické, gdzie pod ziemią znikają wody Jedovnickiego potoku a z powrotem na powierzchnię wypływają dopiero po dwunastokilometrowej wędrówce tajemniczym podziemiem u Byczej skały (Býčí skála) w Josefově.

Niezwykłe bogactwo oraz szeroka skala zjawisk krasowych, tak samo jak cenna fauna i flora, są pod ścisłą ochroną. Już w 1956 roku było to największe i najlepiej rozwinięte krasowe terytorium w Czechach ogłoszone chronionym regionem krajobrazowym.

Chroniony region Morawskiego Krasu rozciąga się na terytorium 92 km². 
Najbardziej eksponowane części Morawskiego Krasu - Pustý i Suchý žleb - są zamknięte dla wszelkiej komunikacji samochodowej. W zamian odwiedzającym zaproponowane są  ekologiczne środki transportu - pociąg szosowy oraz kolejkę gondolową.
Na odcinku od Skalnego Młyna do jaskiń Punkevní kursuje ekologiczny pociąg, od Punkevních jaskiń do górnego mostka Macochy wiedzie kolejka. Pociąg i kolejka dojeżdżają w pobliże wejścia do jaskini, opłatę za wstęp można uiścić w centrum informacyjnym na Skalnim Młynie. Do niego można się również dostać regularną linią autobusową. 

Przepaść Macocha

Znana na całym świecie przepaść Macocha ma głębokość ponad 138 metrów i jest największą przepaścią tego rodzaju w Czechach i środkowej Europie. Górna jej część ma 174 metry długości oraz 76 metrów szerokości. Na skraju przepaści są dwa widokowe mostki. Pierwszy z nich został wybudowany w roku 1882 - jest umieszczony w najwyższym punkcie i nazywa się Górny mostek (Horní můstek). Drugi z nich - Dolny mostek (Dolní můstek) pochodzi z 1899 roku, znajduje się 92 metry nad dolną częścią przepaści i dobrze z niego widać dno Macochy.
Przepaść Macocha, która swą nazwę zawdzięcza legendzie z XVII wieku, powstała przez zawalenie się stropu jaskini. Dlatego jej dno jest częściowo pokryte rumowiskiem skalnym, które jest pozostałościami zawalonego stropu. Przez dno przepaści przepływa rzeczka Punkva, która zasila dwa jeziorka. Górne jeziorko ma w przybliżeniu 13 metrów głębokości i jest widoczne z góry. Dolne jeziorko jest ukryte między skałami a jego głębokość przekracza 30 metrów.
Rzeczka Punkva, która przepływa przez dno przepaści, powstaje ze zbiegu wielu podziemnych źródeł, które przepływają przez rejon wapieni z zachodu na wschód. 
Na zakończenie mogliśmy wjechać kolejką linową na górny mostek Przepaści Macocha. 
Tam oczywiście dokonałyśmy zakupów symbolicznych prezentów związanych z tym miejscem. Ja oczywiście magnesy. Kupiłyśmy też tamtejszą nalewkę i specjalne andruty znane na całych Morawach o różnych smakach.
Pokażę Wam zdjęcia, które pobrałam ze strony http://www.moravskykras.net/pl/galeria.html. Mnie tak pięknych nie udało się zrobić. A są naprawdę piękne. Po pierwsze żeby móc je robić trzeba wykupić pozwolenie. Ta woda miejscami jest przezroczysta, a miejscami jak na zdjęciu zielona. I strasznie zimna.
















Te zdjęcia są już moje:










Komentarze